Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Incorrect Map Sapling Learning A hardworking ant must supply 0.00955 N to pull a

ID: 1546746 • Letter: I

Question

Incorrect Map Sapling Learning A hardworking ant must supply 0.00955 N to pull a small piece of fruit at constant velocity over a distance of 9.20 cm up a small hill to the entrance of the colony. If the coefficient of kinetic friction between the piece of fruit and the 20.4" sloped hill is 0.520, calculate the work done by the ant by pulling the piece of fruit up the hill. Number 8.786 x 10 J Use the work-energy theorem to calculate the mass of the piece of fruit in grams. The acceleration to gravity is due Number 2.12 There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the bottom divider bar. Click on the divider bar again to hide the additional feedback. Incorrect Close Explanation Calendar O Previous Try Again 0 Next Exit

Explanation / Answer

here

a)

the work done by the ant is simply F * d = 0.00955N * 0.092m = 0.0008786 J

b)

increase in PE = m * g * h = M * 9.8 * 0.092 * sin20.4 = 0.3143 * M

friction work = u * m * g * d * cos(theta)

Ff = 0.52 * M * 9.8 * 0.092 * cos20.4 = M * 0.4394

Then

0.00955 = 0.3143 * M + 0.4394 * M = 0.7537 *M

M = 0.012567 kg = 12.67 g