Question
# E12
Joe has a weight of 720 N (about 162 lb) when he is standing on the surface of the Earth. What would his weight the gravitational force due to the Earth be if he doubled his distance from the center of the Earth by flying in a spacecraft? Two mass are attracted by gravitational force of 0.45 N. What will the force of attraction be if the distance between the two masses is tripled? Two 600 kg masses 1325 lb are separated by a distance of 64 m. Using Newton's law of gravitation, find the magnitude of the gravitational force exerted by one mass on the other.
Explanation / Answer
Given
two masses 600 kg
separtion of the masses r = 64 m
gravtiational force exerted by one on the other is
from the universal law of gravitation between the two bodies eparated bya distance r is
F = G*m1*m2/r^2
F = 6.674*10^-11*600*600 /(64)^2 N
F = 5.865820*10^-9 N