Consider an ice chest with the following dimensions: length = 50 cm, width = 40
ID: 1547581 • Letter: C
Question
Consider an ice chest with the following dimensions: length = 50 cm, width = 40 cm, and height = 30 cm, made of a 3 cm thick insulating material (k = 0.033 W/[m °C]). The chest is filled with 30 kg of ice at 0°C. The inner wall surface temperature of the ice chest is assumed to be constant at 0°C. The latent heat of fusion of ice is 333.2 kJ/kg. The outside wall surface temperature of the chest is assumed to remain constant at 25°C. How long would it take to completely melt the ice? Assume negligible heat transfer through the bottom surface.
Explanation / Answer
step;1
Given that
Area A=LB=50*40=2000 cm^2=0.2 m^2
thickness t=0.03 m
thermal conductivity k=0.033 W/m.C
mass m=30 kg
temperature differenxce=25 c
latent heat of fusion L=333.2*10^3 J/kg
step;2
now we find the time to melt the ice
Q/t=AK[T2-T1]/L
mL/t=0.033*0.2*25/0.03
30*3.332*10^5/t=5.5
time t=18.2*10^5 sec