Exercise 27.16 A circular wire loop 55 cm in diameter has resistance 120 and lie
ID: 1548330 • Letter: E
Question
Exercise 27.16 A circular wire loop 55 cm in diameter has resistance 120 and lies in a horizontal plane A uniform magnetic field points vertically downward, and in 25 ms it increases linearly from 5 0 mT to 55 mT Part A Find the magnetic flux through the loop at the beginning AE mwb Submit My Answers Give Up Part B Find the magnetic flux through the loop at the end of the 25 ms penod mwb Submit My Answers Give Up Part C What's the loop current dunng this time? Express your answer with the appropriate units,Explanation / Answer
diameter = 55 cm,
so r = 27.5 cm = 0.275 m
A = pir^2 = pi(0.275)^2 = 0.2375 m^2
a)
Flux = Field x Area ( = BA )
= 5 x 10^-3 x 0.2375 = 1.1873 x 10^-3 Wb = 1.1873 mWb
b)
= BA = 55 x 10^-3 x 0.2375 = 13 mWb
c)
Induced emf = rate of change of flux = (flux change)/time = (13 mWb - 1.1873 mWb) / (25 x 10^-3) =0.4725V
= Emf/R = 0.4725/120 = 3.93 mA
d)
Using Lenz's Law, the induced current will produce a field which opposes the increasing field. The field from the current therefore points upwards Using the right hand grip rule means current is anticlockwise when viewed from above the ring.