Problem 7.33 The force shown in the figure(Figure 1) moves an object from x = 0
ID: 1548504 • Letter: P
Question
Problem 7.33
The force shown in the figure(Figure 1) moves an object from x = 0 to x = 0.75 m .
Part A
How much work is done by the force?
Express your answer using two significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
How much work is done by the force if the object moves from x = 0.15 m to x = 0.70 m ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Problem 7.33
The force shown in the figure(Figure 1) moves an object from x = 0 to x = 0.75 m .
Part A
How much work is done by the force?
Express your answer using two significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
How much work is done by the force if the object moves from x = 0.15 m to x = 0.70 m ?
Express your answer using two significant figures.
W = JSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Provide FeedbackContinue
W = JFigure 1 of 1
0.8 0.6 0.4 0.2 0.25 0.50 Position, x (m) 0.75Explanation / Answer
The force required to move from x=0 to x=0.75m is 0.8N(fig)
F= 0.8N
Displacement = 0.75m
Work done =Force * Displacement
= 0.8 * 0.75
W = 0.60 J
2) Force required to move from x=0.15to x=0.70m is ,
Here displacement = 0.70-0.15m= 0.55m
For 0.55m the force is 0.8N
Work done= F*S
= 0.8*0.55
W =0.44J