In the system shown in the figure below, a m 13, 5 kg mass is released from rest
ID: 1550743 • Letter: I
Question
In the system shown in the figure below, a m 13, 5 kg mass is released from rest and falls, causing the uniform M 11, 5-kg cylinder of diameter 27.5 cm to turn about a frictionless axle through its center. How far will the mass have to descend to give the cylinder 225 J of kinetic energy? My Note. O -10 points YFs4 9xP006. A sphere consists of a solid wooden ball of uniform density 850 kg/m3 and radius 0.25 m and is covered with a thin coating of lead foil with area density 19 kg/m2. Calculate the moment of inertia of this sphere about an axis passing through its center kg m2Explanation / Answer
KE = ½mv² + ½I²
For the cylinder, I = ½MR²,
, = v/R.
KE = ½mv² + ½(½MR²)(v/R)² = ½mv² + ¼Mv²
¼Mv² = 225
v^2 = 78.26
1/2mv^2 =528.26 J
KE = 225+528.26 = 753.26 j
mgh = 753.26
h = 5.69 m