Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Colege Physics t Chapte x C secure l https://www.webassign.net/web/student/Assig

ID: 1551035 • Letter: C

Question

Colege Physics t Chapte x C secure l https://www.webassign.net/web/student/Assignment-Responseswast?dep 15929984 A car travels at a constant speed around a circular track whose radius is 2.3 km. The car goes once around the track in 420 s. what is the magnitude of the centripetal acceleration of the car? m/s2 2. O o points CJ105 P002 00 The following table lists data for the speed and radius of three examples of uniform circular motion. Find the magnitude of the centripetal acceleration for each example. Example Radius 1 m Speed 14 m/s Example 2 Infinitely large 3 m/s Example 3 2.6 m (a) Example 1: ac- (b) Example 2 ae (c) Example 3: ae m/s2 Go Tenorial points to s P002 One kind of slingshot consists of a pocket that holds a pebble and is whirl d on a circle of radius r. The pebble is released from the circle at the n the drawing is 35.6 The distance to the target from the center of the circle See the drawing below, which is not to scale.) The circul

Explanation / Answer

Radius r = 2.3 km = 2300 m

Time taken for one complete roration T = 420 s

Angular frequeny w = 2(pi) /T

                            = 2(3.1415) /420

                            = 14.9599x10 -3 rad/s

Centripetal accleration a = rw 2

                                    = 2300 (14.9599x10 -3 ) 2

                                  = 0.51474 m/s 2