Please help? In a manufacturing process, a large, cylindrical roller is used to
ID: 1551515 • Letter: P
Question
Please help?
Explanation / Answer
(a) angular speed w = d/dt = 5.4t - 2.25t^2
dw/dt = 5.4 - 4.5t = 0 for max w
so max w occurs at t = 5.4/4.5 s = 1.2s
so w max = 5.4*1.2 -2.25*(1.2)^2 = 6.48-3.24=3.24 rad/s
(b) tangential speed v = r*w
r = D/2 = 0.5m
so v = 0.5*w = 1.62 m/s
(c) w is positive until 5.4t = 2.25t^2
so t = 5.4/2.25 = 2.4s (or t = 0 invalid)
After t = 2.4s, w is negative (starts reversing direction of rotation)
Driving force would actually have to be removed some time before t=2.4s because the roller can't stop instantaneously, but insufficient info to calculate this.
(d) Up to t = 2.4s, = 2.7*(2.4)^2 - 0.75*(2.4)^3 rad =15.552+10.368= 25.92 rad=25.95/2*3.14= = 4.12 rotations