Max is taking his human, Frank, for a walk. Answer the three questions below usi
ID: 1552573 • Letter: M
Question
Max is taking his human, Frank, for a walk. Answer the three questions below using three significant figures. You can see that Frank is getting dragged behind Max, and this means that Max has to pull with a force of 2.80 times 10^2 N. How much power (P_1) does Max have to supply in order to pull Frank at a speed of 0.400 m/s? If Max's body has to generate 1.40 times 10^2 W of power internally in order to produce the amount of power that you just calculated in Part A, how efficient (epsilon) is Max's body? How many Joules of energy (E) does Max use in 20.0 seconds when he's generating 1.40 times 10^2 W of power?Explanation / Answer
(A) P = F . v
P1 = (2.80 x 10^2) (0.400)
P1 = 112 W
(B) e = (112 / (1.40 x 10^2) ) x 100
= 80 %
(C) Energy = power x time
= 140 x 20
= 2800 J