Mastering Physics: HW 9 Secure https: session, masteringphysics.com/ myct/itemVi
ID: 1553538 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW 9 Secure https: session, masteringphysics.com/ myct/itemView?offse next&assignmentProblemID; 72872617 signed in as Matt Jelinske Help Gose Physics 112 Spring 2017 HW 9 Rayleigh Criterion New Resources previous l 6 of 10 l next art How far away can a human eye distinguish two car headlights 2.2 m apart? Consider only diffraction effects and assume an eye pupil diameter of 4.5 mm and a wavelength of 550 nm. Express your answer using two significant figures. L 1.5x104 m Submit My Answers Give Up Correct Part B What is the minimum angular separation this eye could resolve when viewing two stars, considering only diffraction effects? Express your answer in degrees using two significant figures. degrees Submit My Answers Give Up Part C This question will be shown after you complete previous question (s). Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
The answer should be in (arc)minutes.
theta = 1.22(wave length)/D = 1.22(550*10^-9)/0.0045 = 0.000149 radians
0.000149 rad * 3438 minutes/rad = 0 .513 '