Please answer this question correctly! A 40.0 cm diameter disk rotates with a co
ID: 1553645 • Letter: P
Question
Please answer this question correctly!
A 40.0 cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.60 rad/s^2. It starts from rest at t 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3 degree with the positive x-axis at this time. (a) At t = 2.34 s, find the angular speed of the wheel. Enter a number. differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. rad/s (b) At t = 2.34 s, find the magnitude of the linear velocity and tangential acceleration of P. linear velocity Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s tangential acceleration Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s2 (c) At t 2.34 s, find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis). The response you submitted has the wrong sign counterclockwise from the +x-axis.Explanation / Answer
(a)
angular speed w = w0 + alph*t
w = 0 + (2.6*2.34) = 6.08 rad/s
(b)
linear speed v = r*w
r = radius = 40/2 = 20 cm = 0.2 m
v = 0.2*6.08 = 1.22 m/s <<<--------answer
tangential acceleration at = r*alpha = 0.2*2.6 = 0.52 m/s^2 <<<--------answer
================
part(c)
theta =theta0 + wo*t + (1/2)*alpha*t^2
theta0 = 57.3 degrees = 57.3*(2pi/360) rad = 1 rad
theta = 1 + 0 + (1/2)*2.6*2.34^2 = 8.12 rad
theta = 8.12*(360/(2*pi)) - 360 = 465.24 - 360 = +105.24 degrees