Question
problems 2 and 3 please, all parts
Problem ue pts): An electric dipole of 2 mc and separation 7mn is centered at the origin and is aligned to the y a) Find the electric field vector at (3 en) b) Find the electric field vector at A 2 nc charge sits fixed at the origin, An electron (m, 9.11EL-311kg q, m-16EL-19) C) is located at (3m, 4m) and moving at SE "dueto a) What is the potential (v) aE the 2 nc charge at the initial position of the electron b) What is the potential nergy of the electron at the initial position What is the speed of the electron when it is 2m away fron the 2 charge d) How much work has the 2 nc charge done on the electron bringing it from its initial position to within 2
Explanation / Answer
As you asked multiple questions. so, l am bound to answer first one.
2.
(a)
electric field vector at (3m , 0)
We know that,
electric field due to dipole,
E = k*p / z^3
where p = q*d
z = 3 m
E = 9*10^9*2*10^(-9)*7*10^(-3) / 3^3
E = 4.66*10^6 N/C
(b)
electric field at (0 , 5m)
E = 0 (dipole is aligned to y axis).