Consider a two lens system that consists of a converging lens (lens 1) with foca
ID: 1554743 • Letter: C
Question
Consider a two lens system that consists of a converging lens (lens 1) with focal length f_1 = 5 cm, without proper sign, and a diverging lens (lens 2) of focal length f_2 = 3.07 cm, without proper sign. Lens 2 is located at 13.5 cm to the right of lens 1. D) Ignore lens 1, find the distance i_2 at which the image due to lens 2, I_2, is formed. E) Calculate the lateral magnification due to the compound system, M = m_1 m_2 M = ___ (with proper sign) Image I_2 is ___ with respect to the object O_1 INVERTED UPRIGHT Image I_2 is ___than object I_1 SMALLER LARGERExplanation / Answer
D)
for diverging lens :
do = object distance = 12.14 + 13.5 = 25.64 cm
di = image distance = I2
f2 = focal length = - 3.07 cm
using the lens equation
1/do + 1/di = 1/f2
1/25.64 + 1/I2 = 1/(- 3.07)
I2 = - 2.74 cm
hence image is formed at distance 2.74 cm from lens 2
E)
for lens 1 :
for diverging lens :
do = object distance = 12.14 cm
di = image distance = I1
f1 = focal length = 5 cm
using the lens equation
1/do + 1/di = 1/f1
1/12.14 + 1/I1 = 1/(5)
I1 = 8.5 cm
m1 = magnification by lens 1 = - di/do = - 8.5/12.14 = - 0.7
force lens 2 :
do = object distance = 13.5 - 8.5 = 5 cm
di = image distance = I2
f2 = focal length = - 3.07 cm
using the lens equation
1/do + 1/di = 1/f2
1/5 + 1/I2 = 1/(- 3.07)
I2 = - 1.9 cm
m2 = magnification by lens 2 = - di/do = - (- 1.9)/5 = 0.38
lateral magnification by combination is given as
m = m1 m2 = (- 0.7) (0.38) = - 0.27
M = - 0.27
inverted : negative sign indicates inverted image
smaller : since M<1 , hence image is smaller