A current carrying wire is in the shape of an equilateral triangle of edge lengt
ID: 1554842 • Letter: A
Question
A current carrying wire is in the shape of an equilateral triangle of edge length 6 cm. The triangle lies in the z = 0 plane. The wire carries a current of 2.4 A. What is the magnitude of the torque on the wire If It is in a region with a uniform magnetic field of magnitude 0.26 T that points in the +z direction? 0 N middot m What is the magnitude of the torque on the wire if it is in a region with a uniform magnetic field of magnitude 0.26 T that points in the +x direction? 0.0006149 N middot mExplanation / Answer
magnetic moment = I A
= (2.4) (sqrt(3) 0.06^2 / 4) k
= 3.74 x 10^-3 k
(1) B = 0.26 k
torque = u x B
= 0
(2) B = 0.26 i
torque = (3.74 x 10^-3)k x 0.26i
= 9.73 x 10^-4 j
magnitude =9.73 x 10^-4 N m