A small car with mass 0.600 kg travels at constant speed on the inside of a trac
ID: 1554872 • Letter: A
Question
A small car with mass 0.600 kg travels at constant speed on the inside of a track that is a vertical circle with radius 5.00 m the following figure.(Figure 1)
Item 3 A small car with mass 0.600 kg travels at constant speed on the inside of a track that is a vertical circle with radius 5.00 m the following figure.(Figure 1) Figure 1 of 1 5.00 m Part A If the normal force exerted by the track on the car when it is at the top of the track (point B) is 6.00 N what is the normal force on the car when it is at the bottom of the track (point A)? Express your answer with the appropriate units Value nits Submit My Answers Give Up Continue Provide FeedbackExplanation / Answer
Apply Newton second law at point B
FB = mg- mv^2/r
= m( g- v^2/r )
-6.0 N =0.6( 9.8- v^2/5)
-6=5.88-0.12 v^2
0.12 v^2 = 5.88+6
v=2.47m/s
F_A = m ( g + v^2/r)
=0.6( 9.8+ 2.47^2/5)
=6.61 N