Please I want some to do answer it clearly and step by step A potter works with
ID: 1555456 • Letter: P
Question
Please I want some to do answer it clearly and step by step
A potter works with a uniform solid grindstone wheel that has a mass of 18 kg and a radius of 25 cm. The grindstone initially rotates at 1200 rev/min. The grindstone's motor is turned off and the potter presses an instrument perpendicular against the grindstone with a force of 40 N to bring it to a stop. The coefficient of friction with the grindstone is 0.7. The grindstone can be considered a uniform solid cylinder for which I = 1/2 mr^2. (a) What is the torque on the grindstone in stopping it? (b) Find the angular deceleration of the grindstone. (c) How long does it take the grindstone to stop?Explanation / Answer
a)
frictional force
f =uF =0.7*40 =28 N
Torque acting on the grindstone to stop it
T=fR =28*0.25 =7 N-m
b)
Moment of inertia
I=(1/2)*18*0.252=0.5625 Kg-m2
SInce
T=I*alpha
angular deceleration is
alpha=T/I =7/0.5625 =12.44 rad/sec2
c)
from
W=Wo+alpha*t
since grinding wheel stops ,therefore W=0 ,since it is decelerating alpha is negative
0=1200*(2pi/60)-12.44*t
t=10.1 sec