Consider the sine of any angle between 30 degree and 40 degree. If the angle wer
ID: 1557732 • Letter: C
Question
Consider the sine of any angle between 30 degree and 40 degree. If the angle were doubled, what would happen to the sine of the angle? a. It would double. b. It would more than double. c. It would increase but be less than double. d. In different cases, it could do any of the above A train travels forward along a straight track at 80.0 m/s 1000 and then travels at 50.0 m/s for the for m railroad next 1 000 m. What is the average velocity? a. 65.0 m/s b, 61.5 m/s c. 63, 7 m/s d. 70.0 m/s A ball is pushed with an initial velocity of 4.0 m/s. The ball rolls down with a constant acceleration of 1.6 m/s^2. The ball reaches the bottom of the hill in 8.0 s. What is the balls velocity at the bottom of the hill? a, 10 m/s b. 12 m/s c. 16 m/s d. 17 m/sExplanation / Answer
1) sin 30 = 0.5
sin60 = 0.866
sin40 = 0.64
sin80 = 0.98
it wound be increase but be less than double
2) average velocity = total distance / time
taotal distance = 1000+1000 = 2000m
time for first velocity :
v = d/t1
d = v*t1
1000 = 80.t1
t1 = 1000/80 = 12.5s
for second time
v = d/t2
d = v.t2
1000=50.t2
t2 = 1000/50
t2 = 20s
average velocity = 2000/32.5 = 61.5ms^-1
3) u = 4 m/s
a = 1.6 m/s^2
t = 8 s
v = u+at
v = 4+1.6*8 = 16.8 m/s