An inductor with L = 40.0 mH has a current I = at 2 + bt + c flowing through it.
ID: 1559142 • Letter: A
Question
An inductor with
L = 40.0 mH
has a current
I = at2 + bt + c
flowing through it. Here
a = 3.00 A/s2,
b = 5.00 A/s,
and
c = 0.270 A.
(a) Find an expression for the induced emf in terms of the given variables. (Use the following as necessary: t. Do not enter any units. Assume SI units.)
An inductor with L 40.0 mH has a current 1 at bt c flowing through it. Here a 3.00 A/s2, b 5.00 A/s, and CH 0.27o A. induced emf in terms of the given variables. Use the following as necessary: t (a) Find an expression for the Do not enter any units Assume SI units g 0.04 (6t 5) x (b) What is the magnitude of the induced emf at the end of 8.00 s? 6.92 (c) Determine the time (after t 0) at which the magnitude of the emf will be three times its value at t 0. 1.6 X sExplanation / Answer
a)
I = a* t^2 + b * t + c
dI/dt = 2at + b
induced emf = L * dI/dt
induced emf = L * (2*a * t +b)
b)
at t = 8 s
induced emf = 0.040 * (2 * 3 * 8 + 5)
induced emf = 2.12 V
c)
let the time is t
L * (2 * a * 0 + b) * 3 = L * (2 * a * t + b)
5 * 3 = 2 * t * 3 + 5
solving for t
t = 1.67 s
the time is 1.67 s