Question
Wave Optics and Introduction to Quantum Physics chpt 29
Please put your answers next to the numbers of the problems below, and I will rate!
QUESTION 4 2 points Save Answer What is the binding energy in eV of electrons in a certain material if the longest-wavelength photon that can eject electrons is 354 mm? QUESTION 5 2 points Save Answer What is the velocity of a 0.436 kg billiard ball if its wavelength is 7.39 cm (large enough for it to interfere with other billiard balls Give your answer in 10 mls. QUESTION 6 2 points Save Answer A physicist is watching a 14.3 kg orangutan at a zoo swing lazily in a tire at the end of a rope. He (the physicist) notices that each oscillation takes 4.06 s and hypothesizes that the energy is quantized. What is the difference in energy in 10 34 joules between allowed oscillator states?
Explanation / Answer
4) lamda =354 nm
E(eV) =1243/lamda(nm)
E = 1243/354
E = 3.5 eV
5) lamda = 7.39 cm , m = 0.436 kg
from debroglie wavelength
lamda = h/p = h/mv
0.0739 = 6.63*10^-34/(0.436*v)
v = 2.06*10^-32 m/s
6) m = 14.3 kg , T = 4.06 S
f = 1/T
E = hf
E = 6.63*10^-34/4.06
E = 1.63*10^-34 J.s