Part B is not correct In an empty rubber raft the pressure is approximately cons
ID: 1564673 • Letter: P
Question
Part B is not correct
In an empty rubber raft the pressure is approximately constant. You push on a large air pump that pushes 1.0 L(1.0 times 10^-3 m^3) of air into the raft. You exert a 24 N force while pushing the pump handle 6.0 times 10^-2m. Determine the work done on the gas. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If all of the work is converted to thermal energy of the 1.0 L of gas, what is the temperature increase of the gas? Assume that the air obeys the ideal gas law and is initially at 293 K. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
the numer of moles is
n = P*V/(R*T)
= 1.013*10^5*1*10^-3/(8.314*293)
= 0.0416 moles
Workdone:
W = (3/2)*n*R*(T2 -T1)
T2 - T1 = 2*w/(3*n*R)
T2 = T1 + 2*w/(3*n*R)
= 293 +[2*1.4/(3*0.0416*8.314)]
= 295.7 K
so, icrease in temperature is
T2 - T1= 295.7 - 293= 2.7 K