A Sapling Learning A horizontal circular plaforma rotates counterclockwise about
ID: 1564700 • Letter: A
Question
A Sapling Learning A horizontal circular plaforma rotates counterclockwise about its axis at the rate of 0.805 rad/s. You, with a mass of 70.3 kg, walk clockwise around the platform along its edge at the speed of 1.07 m/s with respect to the platform. Your 21.1-kg poodle also walks clockwise around the platform, but along a circle at half the latforms radius and at half your linear speed with respect to the platform. Your 19.1-kg mutt, on the other and, sits still on the platform at a position that is 3/4 of the platform's radius from the center. Model the platform as a uniform disk with mass 91.7 kg and radius 1.97 m. Calculate the total angular momentum of the system. Number kg. mi s Tools x 10Explanation / Answer
for you M = 70.3 kg, w = 0.805 rad/s , v= 1.07 m/s,
poodle m = 21.1 kg , mutt m = 19.1 kg, r1 = 3r/4
m = 91.7 kg
r = 1.97 m
for you
relative angular velocity w = v/r
w = 1.07/1.97 = 0.543 rad/s
Actual anular velocity w = 0.805 -0.543
w = 0.262 rad/s
moment of inertia of circular platform I = Mr^2
angular momentum L = Iw
L = 70.3*1.97^2*0.262
L = 71.48 kg.m^2/s
Poddle
relative w = (1.07/2)/(1.97/2) = 0.543 rad/s
actual w = 0.805 -0543 = 0.262rad/s
moment inertia of puddle I = m(r/2)^2
L = 21.1*(1.97/2)^2*0.262
L = 5.364 kg.m^2/s
for mutt
w = 0.805rad/s
I = m(3r/4)^2
L = (19.1)(3*1.97/4)^2*0.805
L = 33.56 kg.m^2/s
for Disk
I = 0.5mr^2/2
L = 0.5*91.7*(1.97)^2*0.805 = 143 kg.m^2/s
Total L = 71.48 +5.364+33.56+143
L =253.4 kg.m^2/s