A resistor (R = 900 Ohm), a capacitor (C = 0.25 muF), and an inductor (L = 3.5 H
ID: 1565510 • Letter: A
Question
A resistor (R = 900 Ohm), a capacitor (C = 0.25 muF), and an inductor (L = 3.5 H) are connected in series across a 240 Hz AC source for which Delta V_max = 145 V. Calculate the following. (a) the impedance of the circuit Ohm (b) the maximum current delivered by the source A (c) the phase angle between the current and voltage Compositefunction (d) Is the current leading or lagging behind the voltage? The current leads the voltage. The current lags behind the voltage. There is no phase difference between the current and voltage.Explanation / Answer
xl = wl = 2pifl = 2*3.14*240*3.5 = 5275.2 ohm
xc = 1/wc = 2653.9 ohm
impedance z = sqrt(r^2+(xc-xl)^2) = sqrt(900^2+2612.3^2) = 2762.9 ohm
v = i*z
i = v/z = 0.0525 amp
tan theta = xl-xc/r = 2612.3/900
theta = 70.98 degrees
leads