Secure l er 2017 next 15) Item 19 Item 19 Part A Approximately 80% of the energy
ID: 1565735 • Letter: S
Question
Secure l er 2017 next 15) Item 19 Item 19 Part A Approximately 80% of the energy used by the body must be To cool the body of ajeggor of mass 100 kg by 18 c.how much sweat has to evaporate? dissipated thermally. The mechanisms available to eliminate this energy are radiation, evaporation of sweat, evaporation from the conduction, and convection In this question. 260 g we wil focus on the evaporation of sweat alone, although all of these mechanisms are needed to survive The Latent heat of vaporization sweat at 140 g 2.42x10 J/kg and the specific heat of a body is Submit My Answers Part B Due to the evaporation of the jogner's sweat the change in entropy of the universe is Not able to be determined with the given information My Answers Submit Part CExplanation / Answer
Part A )
m X 2.42 X 106 = 100 X 3500 X 1.8
m = 0.2603 kg
m = 260.3 grams
first option is correct
Part B )
in the process of evaporation heat absorbs
so entropy is positive
first option is correct
Part C )
2800000 = m X 2.42 X 106
m = 1.157 kg
Part D )
2800 k J / h
so
3.8 hours
third option correct
Part E )
radiation is correct
Last option is correct