Please show work, Thank you Blocks A (mass 2.0 kg) and B (mass 4.0 kg) are movin
ID: 1566470 • Letter: P
Question
Please show work, Thank you
Blocks A (mass 2.0 kg) and B (mass 4.0 kg) are moving toward each other. Block A is traveling to the right with velocity 50 m/s, and block B is traveling to the left with velocity of -18 m/s. They undergo a completely inelastic collision. What percentage of the original kinetic energy of the blocks is lost during the collision? A disk has rotational inertia of 6.0 kg middot m^2 and a constant angular acceleration of 2.5 rad/s^2. If it starts from rest, what is the work done during the first 5.0 s by the net torque acting on it? A 5.0 m weightless strut, hinged to a wall, is used to support an 800 N block as shown. Find the magnitude of the force exerted by the hinge.Explanation / Answer
Apply conservation of momentum
m1 u1 + m2 u2 = ( m1 + m2) v
2 ( 50) + 4 ( -18) = ( 2 + 4) v
v= 3.5 m/s
initial kinetic energy
KEi = 1/2 ( 2) ( 50)^2 + 1/2 ( 4) ( -18)^2 = 3148 J
KEf = 1/2 ( 2 +4) ( 3.5)^2 = 36.75 J
KEi - KEf/ KEi = 3148-36.75/3148 = 98.8 %
(2)
w = torque theteta
theta = wi t + 1/2 * alpha t^2
= 0 + 1/2 (2.5) ( 5)^2
=31.25 rad
W = I alpha theta
= 6 ( 2.5) ( 31.25)
=468.75 J
As per guide lines I worked first two problems , please post remaining questions in the next post