In the diagram is shown an RL circuit with a switch. e = 120.0 V, R_1 = 7.0 Ohm,
ID: 1568591 • Letter: I
Question
In the diagram is shown an RL circuit with a switch. e = 120.0 V, R_1 = 7.0 Ohm, R_2 = 15.0 Ohm, R_3 = 28.0 Ohm and L = 4.0 H. Find the values of i_1 and i_2 in the time just after the closing of the switch. What is i_1 just after the switch is closed? A 2.46 B 3.07 C 3.84 D 4.80 E 6.00 F 7.50 G 9.38 H 1.17 times 10^1 What is i_2 just after the switch is closed? A 1.57 B 2.28 C 3.31 D 4.80 E 6.96 F 1.01 times 10^1 G 1.46 times 10^1 H 2.12 times 10^1 What is i_3 just after the switch is closed? A 8.67 times 10^-1 B 1.15 C 1.53 D 2.04 E 2.71 F 3.61 G 4.80 H 6.38 What is i_1 a very long time after the switch is opened (in A) A 2.19 B 2.74 C 3.42 D 4.28 E 5.35 F 6.68 G 8.35 H 1.04 times 10^3Explanation / Answer
22) When switch is closed according to the diagram the
i1=120/(R1+R3+L) where V= 120V
i1=3.07 A which is option B
23) i2=120/(R1+R2) = 4.8 A is option D
24) when just after the switch is opened the i2 = 4.80 which is option G
25) when switched opened the voltage will be V=4.8xR2 = 86.4 V
then i1 can be calculated from i1 = V/(R3+L) = 86.4/(28+4)=2.7 A which is option B