In the Physics 225: Multimeter lab you will use two digital multimeters one mult
ID: 1571841 • Letter: I
Question
In the Physics 225: Multimeter lab you will use two digital multimeters one multimeter, will be used as a voltmeter to measure the voltage V across a small light bulb. The second multimeter, will be used as an ammeter to measure the current I through the light bulb. The following readings were obtained by a group of students: v = 6.49 volts and I = 1333.1 mA Write below the complete appropriate recording of these two measurements. Use Ohm's Law R = V/I to calculate the resistance of the light bulb. What are the absolute and relative uncertainties for the resistance of the light bulb?Explanation / Answer
givend ata v = 6.49 volts
and current I = 133.1 mA
from ohms law v = i R
R = v/i = 6.49/133.1*10^-3 = 48.76 ohms
v =6.4+- 0.09
absolute: 0.09*6.4 = 0.576
R = 48.7+-0.06
absolute value = 2.922 ohms
relative value = 0.06*48.7/48.7 = 0.06 = 6%