The paperboy tosses a paper 12 m/s at an angle of 50 degrees above the horizonta
ID: 1574680 • Letter: T
Question
The paperboy tosses a paper 12 m/s at an angle of 50 degrees above the horizontal. It lands on the roof 3.8 m above the paperboy. a) Calculate the time the paper was in the air b) Calculate the horizontal distance between the boy and the paper The paperboy tosses a paper 12 m/s at an angle of 50 degrees above the horizontal. It lands on the roof 3.8 m above the paperboy. a) Calculate the time the paper was in the air b) Calculate the horizontal distance between the boy and the paper a) Calculate the time the paper was in the air b) Calculate the horizontal distance between the boy and the paperExplanation / Answer
(A) yf - yi = v0y t + ay t^2 / 2
3.8 - 0 = (12 sin50) t - 9.8 t^2 / 2
3.8 = 9.19 t - 4.9 t^2
t = 1.26 sec .......Ans
(B) x = (v0x) t (as there is no acceleration in horizontal)
x= (12 cos50) (1.26)
x = 9.72 m ......Ans