The figure is a section of a conducting rod of radius R 1 = 1.20 mm and length L
ID: 1575612 • Letter: T
Question
The figure is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.20 mm and length L = 11.40 m inside a thin-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.8R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +3.70 × 10-12 C; that on the shell is Q2 = -2.31Q1. What are the (a) magnitude E and (b) direction (radially inward or outward) of the electric field at radial distance r = 2.02R2? What are (c) E and (d) the direction at r = 5.22R1? What is the charge on the (e) interior and (f) exterior surface of the shell?
Explanation / Answer
(a)
At distance r = 2.02R2
Qenclosed = Q1 + Q2
Qenc = Q1 - 2.32Q1 = -4.84*10^(-12) C
From gauss's law,
E.A = Qenc / e0
E = Qenc / 2*pi*r*l*e0
E = 4.84*10^(-12) / 2*3.14*2.02*10.8*1.20*10^(-3)*11.4*8.85*10^(-12)
E = 0.292 N/C
(b)
Direction is radially inwards.
(c)
At t = 5.22R1
Qenc = Q1
E = Q1 / 2*pi*r*l*e0
E = 3.70*10^(-12) / 2*3.14*5.22*1.20*10^(-3)*11.4*8.85*10^(-12)
E = 0.932 N/C
(d)
Direction is radially outward.
(e)
Charge on interior,
Qin = -Q1
Qin = -3.70*10^(-12) C
(f)
Charge on exterior-
Qex = Q1 + Q2
Qex = -1.31*3.7*10^(-12)
Qex = 4.84*10^(-12) C