Part A:- Through what potential difference V must electrons be accelerated (from
ID: 1577026 • Letter: P
Question
Part A:- Through what potential difference V must electrons be accelerated (from rest) so that they will have the same wavelength as an x-ray of wavelength 0.170 nm ? Use 6.63×1034 Js for Planck's constant, 9.11×1031 kg for the mass of an electron, and 1.60×1019 C for the charge on an electron. Express your answer using three significant figures.
Part B:- Through what potential difference V must electrons be accelerated so they will have the same energy as the x-ray in Part A? Use 6.63×1034 Js for Planck's constant, 3.00×108 m/s for the speed of light in a vacuum, and 1.60×1019 C for the charge on an electron. Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
Part A
momentum is p = h/lamda
but p = sqrt(2*K*m)
kinetic energy K = q*delta V = 1.6*10^-19*delta V
then
p = sqrt(2*K*m)
h/lamda = sqrt(2*1.6*10^-19*delta V*9.11*10^-31)
(6.63*10^-34)/(0.17*10^-9) = sqrt(2*1.6*10^-19*delta V*9.11*10^-31)
delta V = 52.2 V
Part B)
Energy of x-ray is E = h*c/lamda = (6.63*10^-34*3*10^8)/(0.17*10^-9) = 1.17*10^-15 J
E = q*delta V
1.17*10^-15 = 1.6*10^-19*deltaV
delta V = 7312.5 V