Calculate the acceleration of a 1400-kg car that stops from 34 km/h \"on a dime\
ID: 1584221 • Letter: C
Question
Calculate the acceleration of a 1400-kg car that stops from 34 km/h "on a dime" (on a distance of 1.7 cm). a) Determine the acceleration of the car. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the acceleration is in the direction of the initial velocity and negative value if the direction of the acceleration is in the direction opposite to the initial velocity. b) How many g's is the magnitude of the acceleration of the car? Express your answer using two significant figures. c) What is the force felt by the 69-kg occupant of the car? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Enter positive value if the direction of the force is in the direction of the initial velocity and negative value if the direction of the force is in the direction opposite to the initial velocity.
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , v = 34 km/h
v = 9.44 m/s
Now, using third equation of motion ,
v^2 = 2 * a * d
9.44^2 = 2 * 0.017 * a
a = 2621 m/s^2
a = 2621/9.81
a = 267.2 g's
the acceleration is 267.2g's
Force = 2621 * 69
FOrce = 1.81 *10^5 N