Two objects with masses of 2.95 kg and 4.10 kg are connected by a light string t
ID: 1584268 • Letter: T
Question
Two objects with masses of 2.95 kg and 4.10 kg are connected by a light string that passes over a light frictionless pulley to form an Atwood machine, as in Figure 5.14a. Figure 5.14a (a) Determine the tension in the string. 33.62 (b) Determine the acceleration of each object. 45.97 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m/s2 upwards (2.95 kg mass) m/s2 downwards (4.10 kg mass) (c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if they start from rest m (2.95 kg mass) m (4.10 kg mass)Explanation / Answer
on m2:
Fnet = m2 g - T = m2 a
4.10 g - T = 4.10 a ...... (i)
On m1: T - 2.95g = 2.95 a ..... (ii)
(i) +(ii) => 4.10g - 2.95g = (4.10 + 2.95)a
a = 1.60 m/s^2
(A) T = 4.10 (g - a) = 33.6 N ......Ans
(B) a = 1.60 m/s^2 for both masses.
(C) d = v0 t + a t^2 /2
d = 0 + (1.60 x 1^2 / 2) = 0.80 m
both mass = 0.80 m