MasteringPhysic Homework 1 le Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/.
ID: 1586287 • Letter: M
Question
MasteringPhysic Homework 1 le Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/.temView?assignmentProblemID=59361294 PHY122 - Physics for the Life Sciences II Spring 2016 Homework1 Problem 20.65 Signed in as Mark Szkolnicki HelpClose Resources previous | 18 of 18 | return to assignment Problem 20.65 Part A An electric field E = ( 1.7×105 N/C , right) causes the 5.0 g ball in the figure to hang at a 20° angle. Figure 1) What is the charge on the ball? Express your answer using two significant figures Figure 1 Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again, attempts remaining Continue 20 6:38 PM 2/2/2016Explanation / Answer
here,
angle = 20 degrees
mass of ball = 5 g = 0.005 kg
Electric field, E = 1.7 *10^5 N/C
now,
Tan(Theta) = q*E/Force due to gravity
or
charge, q = Tan(Theta)*Force due to gravity /E
q = tan(20)*0.005 * 9.8 / (1.7 *10^5)
q = 1.049*10^-7 C
as we know 1C = 10^9 nC
therefore
q = 104.9 nC