79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 Mu C is connected to a spring for which
ID: 1586528 • Letter: 7
Question
79.0-g block carrying a charge Q = 34.0 Mu C is connected to a spring for which k = 75.0 N/m. The block lies on a frictionless, horizontal surface and is immersed in a uniform electric field of magnitude E = 4.82 x 104 N/C directed as shown in the figure below. The block is released from rest when the spring is unstretched (x = 0). By what maximum distance does the block move from its initial position? cm Find the subsequent equilibrium position of the block and the amplitude of its motion. (Indicate the direction with the sign of yourExplanation / Answer
a) xm= (2QE)/k
Q=34x10^-6
E= 4.82x10^4
k=79
xm=2*34x10^-6 *4.82x10^4 /79
=0.041 m=4.14 cm
b) x0= 1/2 xm
=1/2*4.14=0.12
=0.12 /2.7
=0.12/2.7
=0.044m=4.44cm