Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The particles in the nucleus of an atom are approximately 1.00 x10^-15 m apart,

ID: 1587632 • Letter: T

Question

The particles in the nucleus of an atom are approximately 1.00 x10^-15 m apart, while the elctrons in an atom are about 1.00 x10^-10 m from the nucleus. Calculate the electrical repulsion between two protons ina nucleus if they are 1.00x10^ -15 m apart. How many pounds would the force be? If you were hiding these protons, do you think you could feel the effect of this force?Calculate the electrical attraction that a proton in a nucleus exerts on an orbiting electron if the two particles are 1.34 x10^ -10 m apart.If you were hiding the electron, do you think you could feel the effect on this force?

Explanation / Answer

electrical force = K*q1*q1/(r^2)

q1, q2 are charges,

r is distance between charges and K is universal constant.

Charge on proton = +1.6 *10^-19

Charge on electron = -1.6 *10^-19

force between two proton,

F = 9*10^9 * (1.6 *10^-19)^2 /(10^-15)^2

F = 230.4 N

force in pounds will be = 51.70

Force is between like charges so they will repel each other, and yes you will feel the force if you hold them in your hands.

Force between proton and electron,

F = 9*10^9 * (1.6 *10^-19)^2 /(10^-10)^2

F = 2.3 * 10^-8 N

This force is very low and is attractive in nature, you wont feel it while holding in hands as the magnitude is quite low.