If an object is moving with constant momentum kg * m/s, what is the rate of chan
ID: 1588014 • Letter: I
Question
If an object is moving with constant momentum kg * m/s, what is the rate of change of momentum dp vector/dt dp vector/dt = (kg * m/s)/s What is the net force acting on the object F vector_net = N The velocity of a ball changes from m/s to m/s in 0.04 s, due to the gravitational attraction of the Earth and to air resistance. The mass of the ball is 110 grams, What is the acceleration of the ball a vector = (m/s)/s What is the rate of change of momentum of the ball dp vector/dt = (kg * m/s)/s What is the net force acting on the ball F vector_net= NExplanation / Answer
6 ) P is constant
dp /dt = 0 N
we know that
Fnet =dp/dt N
Fnet = 0 N
7)
a)
acceleration = dv/dt
a = (-4 , -7 ,0 ) m/sec^2
a = 8.06225 m/sec^2 ( magnitude)
b)
dp/dt = m (dv/dt )
dp/dt = (-0.44 , -0.77,0) kgm/sec^2
dp/dt = 0.8868 kgm/sec^2 magnitude
c)
Fnet = dp/dt
Fnet = (-0.44 , -0.77,0) kgm/sec^2
Fnet = 0.8868 kgm/sec^2