In the diagram below each unit on the horizontal axis is 1.00 cm and each unit o
ID: 1589570 • Letter: I
Question
In the diagram below each unit on the horizontal axis is 1.00 cm and each unit on the vertical axis is 3.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines.
Determine the magnitude of the electric field in this region. _______V/m
Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V. _______ mm
PART TWO:
Suppose you want a capacitor bank with a total capacitance of at least 1.694 F and you possess numerous 4.23 mF capacitors.
(a) What is the smallest number you could hook together to achieve your goal? (Enter the smallest possible whole number of capacitors.)
6 V 12 V 18 V 24 V 30 VExplanation / Answer
a)
here , for the slope of field lines
theta = arctan(3/1)
theta = 71.6 degree
electric field , E = (change in potential)/perpendicular distance
E = (12 - 6) /(0.01 * sin(71.6))
E = 632 N/C
the magnitude of electric field is 632 V/m
for the shortest distance
E * d = potential
3 = d * 632
d = 0.047 m = 0.47 cm
the shortest distance between points will be 0.47 cm
part TWO:
let the number of 4.23 mF capacitors will be n
for capacitors in parallel
n * C = Ceq
n * 4.23 *10^-3 = 1.694
n = 400.5 = 401
number of capacitors needed is 401