The following 10 questions are 5 points each for a total of 50% of the total tes
ID: 1590718 • Letter: T
Question
The following 10 questions are 5 points each for a total of 50% of the total test grade. Answer all to the best of your ability. Compute the Electric Field intensity at a distance 0.6m from a charge of q_1 = 4 Times 10^-9 coulomb. 360 N/C 300 N/C 100 N/C 10 N/C What is the force F on a charge q_2 = 3 Times 10^-8 coulomb placed 60 cm from q_1 in the above problem? 2mC 3 mu C 5 mu C 0.02C A charge of 5 Times 10^-8 is 0.5m from a charge of 2 Times 10^-8. How much work (in Joules) is required to carry the charge of 5 Times 10^-8 to a point 0.1 m from the charge of 2 Times 10^-8? 1 Times 10^-5 J 3 Times 10^-4 J 7.2 Times 10^-3 J 2.5 Times 10^-8 Small capacitors have many practical uses, such as Camera flash computer keyboards computer DRAM memory all of these A electrical charge of 900 coulombs passes through a conductor in 3 minutes. What is the current flow? 5 A 10 A 30A 300AExplanation / Answer
1) Electric field = 8.98 *109 *4*10-9/0.62
= 100 N/C ------------> option (C) is correct
2) force = 3 *10-8 * 100
= 3 *10-6
= 3 microCoulomb --------------> option (B) is correct
3) work = 5*10-8 *8.98*109*2*10-8*8
= 7.2 *10-3 J ------------------> option (C) is correct
4) small capacitors uses are camera flash , computer keyboards, computer DRAm memory
So, option (D) is correct - all of these
5) current flow = 900/180
= 5 A -------------------> option (A) is correct