Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please go into detail with steps as to why you did what you did. ALSO put the eq

ID: 1591648 • Letter: P

Question

Please go into detail with steps as to why you did what you did. ALSO put the equation you used or are referring to. this will really help me. THANK YOU!

8)An air track cart is attached to a spring and completes one oscillation every 5.67 s in simple harmonic motion. At time t= 0.00 s the cart is released at the position x= +0.250 m. what is the position of the cart when t= 29.6 s?

   A. x= -0.218 m

   B. x= 0.0461 m

   C. x= 0.218 m

   D. x= 0.342 m

   E. x= 0.210 m

9)A tube open at both ends at a tube open at one end and closed at the other end both resonate at a fundamental frequency f. what is the next higher frequency at which each tube will resonate?

   Open Tube   Closed Tube

A.    f           2f

B.   2f           2f

C.   2f           3f

D.   2f           4f

10)Four waves are described by the following equations, where distances are measured in meters and times in seconds.

       i. y= 0.12cos(3x-21t)

       ii. y= 0.15sin(6x+42t)

       iii. y= 0.13cos(6x+21t)

       iv. y= 0.23sin(3x-42t)

   Which of these four waves have the same period and why?

       A. I and III, and also II and IV

       B. I and II, and also III and IV

       C. I and IV, and also II and III

       D. they all have different periods

11)A clarinet is tuned to play middle C. which property does NOT change as the clarinet is played and the air becomes warmer inside the instrument?

   A. wavelength

   B. speed

   C. frequency

   C. pitch

12)When a certain string is under tension T, the speed of a wave in the string is v. What will be the speed of a wave in the string if the tension is increased to 2T without changing the mass or the length of the string?

   A. 2v

   B. v/sqrt2

   C. sqrt2v

   D. 4v

Explanation / Answer

8. E). x= 0.210 m

The equation that describes the motion of the cart is:

x = A*cos(w*t)

Where ;

T = period of oscillation = 5.67 sec

A = amplitude of oscillation = 0.250 m

t = time = 29.6 sec

x = direction of motion

w = angular frequency = 2*pi / T = 2*3.14 / 5.67 sec = 1.11/sec

So we now solve for x:

x = (0.250m)*cos(1.11*29.6)

= 0.210 m
9.C).   2f           3f

Open-ended air columns produce all whole number multipliers (harmonics) of the fundamental frequency.
so for the open tube, the next frequency is 2f.

Close tube, only odd number harmonics are produced, so the next frequency would be 3f.

10. A). I and III, and also II and IV

Because y = A*cos(w*t) or y = A*sin(w*t)

Here w = 2pie/T

In i and iii w is same as 21 and in ii and iv w is same as 42

11. D.) Pitch

Since a clarinet acts as a closed pipe.

12. C). sqrt2v

The speed of a wave in string, v, is given by the equation v = (T/(m/L)),