Show all your work and include units in your answers for full credit. A large C-
ID: 1595034 • Letter: S
Question
Show all your work and include units in your answers for full credit. A large C-shaped magnet (whose poles are shown here) has a region of uniform magnetic field between its poles. An electron moves into the magnetic field with a velocity of 5.20 times 10^7 m/s in the +x direction. What is the direction of the magnetic force on the electron? The magnitude of the magnetic force on the electron is 4.75 times 10^-13 N. What is the magnitude of the magnetic field in the region between the poles of the magnet? If the electron does not leave the magnetic field, its path will be a circle. What is the radius of this circle?Explanation / Answer
Given
electron velocity v = 5.20*10^7 m/s
charge q = 1.6*10^-19 C
a)
movining in +x direction and the direction of the magnetc force is perpendicular to each other
the direction of the mganetic force is in the z direction
b)
magnetic force F = 4.75*10^-13 N
F = Bqv sin theta
B = F/qv sin theta
B = F/ qv sin 90
B = F/qv
B = 4.75*10^-13/(1.6*10^-19*5.20*10^7) T
B = 0.0570913461538 T
c)
mv^2/r = Bqv
r = mv/Bq
r = (9.1*10^-31*5.20*10^7)/(0.0570913461538*1.6*10^-19) m
r = 0.0051802947368 m