At a site where the Earth\'s magnetic field has a magnitude of 0.52 gauss (where
ID: 1597588 • Letter: A
Question
At a site where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.52 gauss (where 1 gauss 1.00 times 10^) and points to the north, 68 below the horizontal, a high voltage power line 186 m length carries a in current of 120 A Determine the magnitude and direction of the magnetic force exerted on this wire, if the orientation of the wire and hence the current is as follows, (a) horizontally toward the south direction Mat measured below the horizontal (b) horizontally toward the west D measured below the horizontal in each of the six cases shown below? of the magnetic force on the current what is the directionExplanation / Answer
a) F = i L B * sin theta = 120 * 186 * 0.52 * 10-4 * sin 68
F = 1.076 N
0 deg
b) By = 0.52 * 10-4 * cos 68
Bz = 0.52 * 10-4 * sin 68
Fy = -i l Bz = -120 * 186 * 0.52 * 10-4 * sin 68 = -1.076 N
Fz = -i l By = -120 * 186 * 0.52 * 10-4 * cos 68 = 0.435 N
F = sqrt [1.0762 + 0.4352] = 1.16 N
theta = tan-1 [0.435 / 1.076] = 22.0 deg