Question # 1 As a science fair project, you want to launch an 750 g model rocket
ID: 1600260 • Letter: Q
Question
Question # 1
As a science fair project, you want to launch an 750 g model rocket straight up and hit a horizontally moving target as it passes 26.0 mabove the launch point. The rocket engine provides a constant thrust of 18.8 N . The target is approaching at a speed of 20.0 m/s
At what horizontal distance between the target and the rocket should you launch?
Question # 2
A heavy ball with a weight of 110 N is hung from the ceiling of a lecture hall on a 4.8-m-long rope. The ball is pulled to one side and released to swing as a pendulum, reaching a speed of 5.9 m/s as it passes through the lowest point.
What is the tension in the rope at that point?
Explanation / Answer
for rocket
Fnet = m*ay
F - mg = may
18.8 - (0.75*9.81) = 0.75*a
acceleration ay = 15.3 m/s^2
y = voy*t + (1/2)*ay*t^2
26 = 0 + (1/2)*15.3*t^2
time t = 1.84 s
for target
acceleration ax = 0
x = vox*t + (1/2)*ax*t^2
x = 20*1.84 = 36.8 m <<<<<-----answer
===============================================================
#Q2)
at the lowest point
along vertical
T - W = Fc
T - W = mv^2/L
T = W + mv^2/L
mass m = W/g = 110/9.81 = 11.21 kg
T = 110 +( 11.21*5.9^2/4.8)
T = 191.3 N