Polystyrene has dielectric constant 2.6 and dielectric strength 2.0 times 10^7 V
ID: 1600380 • Letter: P
Question
Polystyrene has dielectric constant 2.6 and dielectric strength 2.0 times 10^7 V/m. A piece of polystyrene is used as a dielectric in a capacitor, sing the volume between the plates When the electric shield between the plates is 82% the dielectric strength, what is the energy density of the stored energy Express your answer with the appropriate units. when the capacitor is connected to a battery with voltage 500.0 V, the electric field between the plates 82 % of the dielectric strength what is the area of each plate if capacitor stores 0.25 mJ of energy under these conditions? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
energy density = energy/volume
n = 1/2*C*V^2/A*d
using
C =k*eo*A/d
V = E*d
U = 1/2 * k *eo*E^2
here E = 2 x 10^7 * 0.82
k = 2.6
eo = 8.85 x 10^-12
U = 3094.38 J
part b )
U = 1/2 * CV^2
U = 0.25 mJ = 0.25 x 10^-3 J
V = 500 V
C = 2 x 10^-9 F
we know C = k*eo*A/d
here we know V = E*d
d = V/E
d = 3.045 x 10^-5 m
A = 2.65 x 10^-3 m = 26.5 cm