The order-of-magnitude frequency for visible light is about 1015 Hz, which means
ID: 1601639 • Letter: T
Question
The order-of-magnitude frequency for visible light is about 1015 Hz, which means that photonsofvisiblelighthavea kineticenergy ofthe order of a few eV. One of the most commonly used forms of electromagnetic radiation is microwave,s which have an order-of-magnitude frequency of about 1010 Hz. What would be the order-of-magnitude kinetic energy of a microwave photon?
1. 105 eV.
2. About 105 eV.
3. Still a few eV, the KE does not depend on frequency.
4. 1010 eV.
5. About a tenth of an eV..
6. Microwave photons have never been observed, and may not exist.
Explanation / Answer
here the frequency of microwave f = 1010 Hz
as we know that the magnitud eof kinetic energy
E = hf
where h is the plank constant h = 6.626 x 10-34 Js
so E = 6.626 x 10-34 x 1010
E = 6.626 x 10-24 J
E = 4.135 x 10-5 eV
so we can say that the order of kinetic energy is 10-5 eV
so option first is correct Ans