4) A 8.0 g bullet is fired into a 11 kg wood block that is sitting on a wooden t
ID: 1603547 • Letter: 4
Question
4) A 8.0 g bullet is fired into a 11 kg wood block that is sitting on a wooden table. The block, with the embedded bullet, travels 7.0 cm across the table. If the coefficient of friction is 0.5, what was the bullet’s speed just before it struck the block? 4) A 8.0 g bullet is fired into a 11 kg wood block that is sitting on a wooden table. The block, with the embedded bullet, travels 7.0 cm across the table. If the coefficient of friction is 0.5, what was the bullet’s speed just before it struck the block?Explanation / Answer
Apply conservation of moemtnum
mu + M(0) = (m+M) Vi
from the kinematic equation
v^f2 - Vi^2 = 2as
0- Vi^2 = 2(-uk g) s ( since Vf= 0)
Vi= sqrt 2 uk g s
------------------------------------------------------
from the first equation
mu + M(0) = (m+M) sqrt 2 uk g s
mu + = (m+M) sqrt 2 uk g s
u = (m+M) sqrt 2 uk g s/m
= ( 0.008 + 11) sqrt 2 ( 0.5) 9.8 (0.0 7 )/0.008
u = 1139.67 m/sec