The options for direction are: towards wire 1/ towards wire 2 Two long, parallel
ID: 1603705 • Letter: T
Question
The options for direction are: towards wire 1/ towards wire 2
Two long, parallel conductors separated by 12.0 cm carry currents in the same direction. The first wire carries a current I_1 = 7.00 A, and the second carries I_2 = 8.00 A. (Assume the conductors lie in the plane of the page.) (a) What is the magnitude of the magnetic field created by I_1 at the location of I_2? (b) What is the force per unit length exerted by I_1 on I_2? (c) What is the magnitude of the magnetic field created by I_2 at the location of I_1? d) What is the force per length exerted by 1_2 on I_1?Explanation / Answer
a)
B = u i1/2pi d
B = 1.167 x 10^-5 T
b)
b)
F/L = B i2
F/L = 9.33 x 10^-5 N/m ( towards wire 1)
c)
B = ui2/2pid
B = 1.33 x 10^-5 T
d)
F/L = B i1
F/L = 9.33 x 10^-5 N/m ( towards wire 2)