Please answer with explanations! A region of space has a constant, uniform magne
ID: 1603865 • Letter: P
Question
Please answer with explanations!
A region of space has a constant, uniform magnetic field B = 7 j^A. A wire carries a 5 A current along the +i^axis, in the direction. The force per unit length on the wire is _____ N. Recall that a. Need to know the length of the wire b. 0 c -35 k d. 35 k^In an AC circuit, the current is _____. a. always in phase with the voltage across circuit elements. b. always in phase with the voltage across resistors, but may not be in phase with the voltage across other circuit elements. c. has a peak value in any circuit element at the same time that the voltage has a peak value across that circuit element. d. is always in the same direction, but alternates between high values and low values. A 1000 m long wire carries a 5 A current along the y-axis, in the +y direction, crossing the x-axis at x = 0. Half of the wire is above the x-axis. What is the magnitude of the magnetic field at the point x = 3m, y = 0m? a. 1.3 times 10 -11 T b. 1.1 times 10^-7 T c 3.3 times 10^-7T d. 1.0 times 10^T In the figure shown below, if the charge q is negative, what is the direction of the force it experiences? a. down b. out c. left d. right e. in What is the magnitude of the magnetic field at the point P due to the segment of wire labeled 1? The Earth's magnetic field is described as a dipole field, meaning that it has one magnetic north pole and one magnetic south pole. Given our present understanding of magnetism, which of the following planetary magnetic field configurations is not possible? a. a field with six magnetic poles b. a field with eight magnetic poles c. none of these are possible d. field with thirteen magnetic poles e. all of these arc possibleExplanation / Answer
9) Force acting on current ng wie in a magnetic field is F = i *( L X B)
L X B is the cross product of Length and magnetic field
or we can write as F = B*i*L*sin(theta)
theta is the angle between L and B = 90 deg
then
Force per unit length is F/l = B*i = 7*5 = 35 k hat
so correct option is d) 35 k hat