Course Contents Set 9 (due Thurs 4/6 at 11:59PM) Central Maximum Timer Notes Eva
ID: 1604373 • Letter: C
Question
Course Contents Set 9 (due Thurs 4/6 at 11:59PM) Central Maximum Timer Notes Evaluate Feedback Print Due in 3 hours, 41 minutes Central Maximum The single slit diffraction pattern shown below was made with light with A 380 nm. The screen was 1.8 m from the slit. If the slit had a width 6 mm, what is the width w of the central maximum in cm? 2.28E-7 Hint: The width of the central maximum for single slit diffraction is 2 D A d. Remember to give your answer in cm Submit Answer Incorrect. Tries 77/20 Previous TriesExplanation / Answer
= wavelength = 380 nm = 380 x 10-9 m
D = screen distance = 1.8 m
d = slit width = 6 mm = 0.006 m
w = width of central maximum
width of central maximum is given as
w = 2 D /d = 2 (0.006) (380 x 10-9) /(0.006)
w = 7.6 x 10-7 m
w = 7.6 x 10-5 cm