Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Physics help 1) A car ( m = 1970 kg) is parked on a road that rises 14° above th

ID: 1604559 • Letter: P

Question

Physics help

1) A car (m = 1970 kg) is parked on a road that rises 14° above the horizontal. What are the magnitudes of (a) the normal force and (b) the static frictional force that the ground exerts on the tires?

2) A cup of coffee is on a table in an airplane flying at a constant altitude and a constant velocity. The coefficient of static friction between the cup and the table is 0.210 . Suddenly, the plane accelerates forward, its altitude remaining constant. What is the maximum acceleration that the plane can have without the cup sliding backward on the table? Use g = 9.81 m/s2

3) A 101-kg baseball player slides into second base. The coefficient of kinetic friction between the player and the ground is k = 0.703. (a) What is the magnitude of the frictional force? (b) If the player comes to rest after 1.02 s, what is his initial speed?

N F,

Explanation / Answer

Q.1 a) Normal forc e= mgcos 14=1970 (9.8) cos 14= 18732.529 N

b) Frictional forc e=mg sin 14= 1970 (9,.8) sin 14 = 4670.544 N

Q.2 max accelertaion = 0.210 (9.81) = 2.0601 m/s^2

Q.3 Frictional force= 0,703 ( 101) (9.8) = 695.8294 N

v = u- at

0 = u - ( 0.703 x 9.8) ( 1.02)

u = 7.027 m/s apprx