Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I2 = 10^-6 W/m^2 I3 = 10 W/m^2 Let’s assume that I3 is the sound produced by a c

ID: 1604771 • Letter: I

Question

I2 = 10^-6 W/m^2

I3 = 10 W/m^2

Let’s assume that I3 is the sound produced by a construction site a distance r = 100 m away, whereas I2 is your preferred intensity for studying. (a) How far away from the construction site should you be in order to be able to study? (b) What intensity is experienced if you live twice as far away as in part (a)? (c) What power of sound is produced by the construction site?

Consider 12 and 13 from Problem 3 above. Let's assume that I3 is the sound produced by a construction site a distance r 100 m away, whereas 12 is your preferred intensity for studying. (a) How far away from the construction site should you be in order to be able to study? (b) at intensity is experienced if you live twice as far away as in part (a)? (c) What power of sound is produced by the construction site?

Explanation / Answer

here,

second intensity, I2 = 10^-6 W/m^2

third intensity, I3 = 10 W/m^2

distance of source of third intensity, r3 = 100 m

part a:
Since intensity is inversely proportional to squared distance.
I3 / I2 = (r2 / r3)^2

distance of source of second intensity, r2
r2 = sqrt(I3/I2) * r3
r2 = sqrt(10/10^-6) * 100
r2 = 316227.766 m or 316.227 km

part b:
if r2 = (316.227 * 2 * 10^3 ) m

intensity experienced will be :
I2 = I3 * (r3/r2)^2
I2 = 10 * ( 100 / (316.227 * 2 * 10^3 ))
I2 = 1.58 *10^-3 W/m^2

part c:
power = Intensity * 4 * pi * (distance)^2
Power = 10 * 4 * pi * (100)
Power = 12.566 kW