To better fight fires in your seaside community, the local fire brigade has aske
ID: 1606629 • Letter: T
Question
To better fight fires in your seaside community, the local fire brigade has asked you to construct a pump system to draw seawater from the ocean to the top of the steep cliff adjacent to the water where most of the homes are. If the cliff is 13.6 m high, and the pump is capable of producing a gauge pressure of 155 kPa, how much water can be pumped using a hose with a radius of 3.2 cm? (Neglect the viscosity of the water.) L/s The water being drawn from the ocean is at rest initially. Use the volume flow rate equation and Bernoulli's equation.Explanation / Answer
from burnoulis equation
155000 = 0.5 x1000xV^2 + 1000x9.8x13.6
V = 6.5909 m/s
we know that
Q = VA
Q = 0.032 x0.032 x pi x V
Q = 0.0212 m^3/s
Q = 21.2 L/s